Skauda nugarą, ką daryti?

Updated: Jan 30, 2020

Jei čia atsiradai, tai tikriausiai klausei daktaro Gūglo, kodėl skauda nugarą ir ką daryti. O daktaras Gūglas prirašė ilgiausius sąrašus ligų ir būklių, kurioms esant gali atsirasti nugaros skausmas. Gal net išsirinkai sau kokią diagnoze ir prisitaikei. 😊Savidiagnostikos rūšiai, bandant išsigooglinti ligas, yra pavadinimas - skaitmeninė hipochondrija arba cyberchondria. Na, prisipažįstu - ir aš esu sau gūglinus ligas. Ir taip, esu gūglinusi užklausą, kodėl skauda nugarą - kad žinočiau, ką žmonės skaito :) Benaršant, mane užplūsta dviprasmiški jausmai – gausu straipsnių, kuriuose aprašomos įvairios patologijos ir ligos, kurioms esant skaudės nugarą, bet ženkliai mažau straipsnių, kuriuose pateikiama informacija apie tai, kiek tos baisios ligos pasitaiko ir ką daryti, kai skauda nesant baisių ligų.


Yra daugybė būdų, kaip galima klasifikuoti nugaros skausmą (pagal pobūdį, trukmę, priežastį). Pradžioj pravartu žinoti, kad:


1. Daugiau nei 85% atvejų nugaros skausmo priežastis nėra nei stuburo patologija, nei specifinė liga. Tai būklė, kurią vadiname “nespecifiniu nugaros skausmu” - tai yra mes nežinome arba labai sunku nustatyti, kokia būtų vienintelė ir tiksli skausmo priežastis. Dažniausiai tai būna susiję su mechaniniais, psichologiniais ir socialiniais veiksniais.


Mechaniniai veiksniai, galintys nulemti nugaros skausmą – trauma, raumenų ar raiščių patempimas, netinkama laikysena bei prasti judesiai ir su tuo susijęs raumenų silpnumas, sustingimas.

Psichologiniai veiksniai - depresija, judėjimo baimė - veda prie mažo fizinio aktyvumo. Socialiniai veiksniai - pvz. darbo aplinka, kurioje vyrauja igalaikė statinė padėtis ar pasikartojantys mechaniški judesiai, dėl ko atsiranda raumeninės įtampos ar spazmai, raumenų sutrumpėjimai. Dažniausiai skauda dėl pavargusių, silpnų ar įsitempusių raumenų.

Didžioji dalis žmonių per gyvenimą patiria bent vieną ar kelis nugaros skausmo epizodus.2. Itin retais atvejais nugaros skausmas signalizuoja rimtą patologiją ar specifinę ligą. Tai būklė, kurią vadiname "specifiniu nugaros skausmu", jos priežastimi gali būti: pvz. infekcija, auglys, osteoporozė, slankstelių lūžiai, struktūrinės deformacijos, uždegimas, radikulopatijos, "arklio uodegos" sindromas ar kt. (ligų paaiškinimai - žemiau).Be abejo, atsakymas į klausimą ką daryti, priklauso nuo to, kodėl skauda – ar tai yra nespecifinis nugaros skausmas ar specifinis. Kadangi daugiau nei 85% žmonių kenčia nuo pirmojo – čia pateikiu pasaulyje pripažįstamas rekomendacijas, kurių vertėtų laikytis, jei jaučiate nugaros skausmą. Tose pačiose rekomendacijose pabrėžiama, kad kreiptis pagalbos į neurologus ar reabilitologus reikėtų po nesėkmingo konservatyvaus gydymo (neoperacinio - tai yra kai pabandėte laikytis rekomendacijų) trukusio nuo 3 mėn. iki 2 m. Tai yra ilgas intervalas, nes tai individualu ir geriausia dėl tolimesnių veiksmų pasitarti su specialistu (gydytoju ar kineziterapeutu), kuris galėtų gyvai įvertinti situaciją.


Pagrindinės rekomendacijos:

1. Išlikite aktyvūs (blogiausia ką galima padaryti – atsigulti į lovą ir nieko nedaryti);

2. Mankštinkitės (grupinės mankštos, aerobiniai pratimai, mind-body krypties pratimai, stabilizaciniai pratimai ir kt. mankštos).3. Jei 1-2 punktai nepadeda – galima išbandyti masažą, manualinę terapiją, kognityvinę elgesio terapiją, atsipalaidavimo technikas.

4. NErekomenduojama: anksčiau laiko darytis MRT ar kitas nuotraukas (nebent liepė gydytojas ar daugiau nei 3 mėn. laikantis 1-2 punkto – negerėja), dėvėti įtvarus (voriukus, korsetus ar pan.), ir net darytis akupunktūrą.Čia yra apibendrinta informacija, kuri neturėtų būti laikoma medicininiu patarimu. Kiekvienas atvejis gali būti nagrinėjamas atskirai ir individualiai. Tačiau noriu pabrėžti - nebijokite judėti - prasimankštinę tikrai jausitės žvaliau, energingiau, laisviau, o tada ir skausmas ne toks baisus atrodys.


____________________________

Lauksiu klausimų, papildymų. Draugaukime, mokykimės, tobulėkime kartu.


____________________________

Įdomu:


Specifinio nugaros skausmo priežastys pagal pasireiškimą: vėžys 0,7% atvejų; kompresinis lūžis 4%, stuburo infekcija 0,01%; ankilozuojantis spondilitas 3-5%; stuburo stenozė ir simptominė (!) disko išvarža 3-4%, Arklio uodegos sindromas - 0,04% (sąvokas paaiškinau žemiau).


Kompresinis lūžis - stuburo slankstelio lūžis. Dažniausiai nutinka žmonėms, sergantiems osteoporoze. Lūžus slanksteliui jis tarsi "sugriūna" - pasidaro žemesnis, bet to, lūžgaliai gali dirginti stuburo smegenis ar nervines šakneles (nervai, kurie nuo nugaros smegenų išeina įnervuoti kitus dalykus).


Ankilozuojantis spondilitas - tai liga, kuri pažeidžia stuburą ir sąnarius, jungiančius dubens kaulus su stuburu bei kartais ir kitus sąnarius. Ligos sukelti pokyčiai lemia visišką stuburo nejudrumą.


Stuburo stenozė - stuburo kanalo (ten kur eina nugaros smegenys) ir tarpslankstelinės anglos (ten kur iš nugaros smegenų išeina nervines šaknele) susiaurėjimas. Paprastai - erdvių, kuriose turi tilpti nervai - susiaurėjimas.


Simptominė disko išvarža - tokia, kuri kelia simptomus - skausmą lokaliai ar plintantį į sėdmenį ar koją (esant simptominei disko išvaržai juosmeninėje dalyje). 75% disko išvaržų yra besimptomės ir susitvarko pačios per maždaug 6 mėn.


Arklio uodegos sindromas - neurologinis pažeidimas, kai užspaudžiamos žemiausiai esančios nugaros smegenys. Jas užspausti gali juosmeninės dalies disko išvarža ar navikas. Šis sindromas pasitaiko labai labai retai. Būdingas bruožas - šlapimo, išmatų nelaikymas.


____________________________

Besidomintiems iš kur skaičiai ir informacija:


1) Chou, R., Qaseem, A., Snow, V., Casey, D., Cross, J. T., Shekelle, P., & Owens, D. K. (2007). Diagnosis and treatment of low back pain: a joint clinical practice guideline from the American College of Physicians and the American Pain Society. Annals of internal medicine, 147(7), 478-491.

2) Stochkendahl, M. J., Kjaer, P., Hartvigsen, J., Kongsted, A., Aaboe, J., Andersen, M., ... & Jensen, L. D. (2018). National Clinical Guidelines for non-surgical treatment of patients with recent onset low back pain or lumbar radiculopathy. European Spine Journal, 27(1), 60-75.

3)https://www.bmj.com/content/bmj/suppl/2017/01/06/bmj.i6748.DC1/beri151216.w1.pdf

4) https://www.nice.org.uk/guidance/ng59

5) physio-pedia.com

6) https://www.painscience.com/tutorials/low-back-pain.php

79 views

Recent Posts

See All